Gregoriansk sang i Kværkeby Kirke

Gregoriansk sang i Kværkeby Kirke

Gregoriansk sang i Kværkeby Kirke

# Aktuelt

Gregoriansk sang i Kværkeby Kirke

Torsdag d. 27. oktober kl. 19.00 får vi besøg af Schola Cantorum Ringstadiensis i Kværkeby Kirke. Det gregorianske herrekor vil synge en allehelgensvesper. Men hvad er en festvesper?: Det er kirkens gamle aftengudstjeneste, som er den vigtigste efter højmessen. En vesper fejres daglig ved solnedgang eller kl. 17. Den har rødder i den jødiske tempeltjenestes aftenoffer, der på Jesu tid blev holdt kl. 15. 

Da kirken overtog tjenesten tilføjede man kristne elementer: Lovprisningen af Fader, Søn og Helligånd - den treenige Gud - ved De bibelske Psalmer, samt Marias Lovsang. Det er den store af de såkaldte tidebønner, hvoraf to, Morgensang og Aftensang, holdes i kirken. De blev bibeholdt i Danmark ved reformationen som del af latinskoledrengenes kirkesangspligt i købstæderne, men blev officielt afskaffet 1770/1806. Som en rest af dette har vi stadig morgen- og aftenringningen.

Kom til en stemningsfuld aftenandagt, der har allehelgenstiden i centrum, hvor kirkerummet bliver fyldt med skøn, unison messesang. Vel mødt.

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed

  Vigersted-Kværkeby sogne   ·   Vigerstedvej 2 - 4100 Ringsted       57 52 52 35 / 29 67 71 10       jv@km.dk